Jak usprawnić działanie strony www?

Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa doskonale funkcjonowała i otwierała się płynnie, przeczytaj ten artykuł! Ponieważ z naszej misji wynika zapewnianie Ci efektywnej obecności  w Internecie – przedstawiamy więcej informacji o wydajności usług hostingu współdzielonego oraz wskazujemy, jak ją zwiększyć. Tłumaczymy też działanie parametrów bezpieczeństwa.

Katarzyna Juszkiewicz

Hosting współdzielony to nie tylko wielkość transferu, czy powierzchnia dyskowa, ale także Parametry Bezpieczeństwa. Są to „strażnicy sprawiedliwości”, którzy między innymi określają maksymalny rozmiar bazy, czy też liczbę jednoczesnych procesów PHP, tak, aby każdy użytkownik (za taką samą opłatę) miał równy dostęp do serwerów bez ich nadmiernego obciążenia.

Gdybyś wyobraził sobie współdzielony serwer jako autobus, to parametry bezpieczeństwa pilnowałyby, aby jeden pasażer nie zajmował kilku miejsc siedzących, nie rozmawiał z kierowcą, nie hałasował w pojeździe itp. – po to, aby wszyscy mogli jechać bezpiecznie i w dobrych warunkach. Wracając natomiast do serwera – parametry te determinują techniczne limity funkcjonowania stron WWW oraz poczty email. W ten sposób eliminowane są nadużycia w sytuacji, gdy czyjaś strona ma o wiele większą oglądalność, czy też napisana jest niezgodnie z dobrymi praktykami i spowalnia serwer. Właśnie dlatego Parametry Bezpieczeństwa odgrywają ważną rolę, a ich istnienie jest determinantą jakości i sprawności działania hostingu współdzielonego.

Parametry bezpieczeństwa hostingu współdzielonego
Jeśli chcesz, aby strona internetowa stała się niezawodnym narzędziem w kontakcie z Klientami, to musisz mieć świadomość, że jej działanie zależy od czynników zewnętrznych (odwiedzający), jak i wewnętrznych (tego, w jaki jaki została napisana). Bywa, że strona napisana lepiej potrafi obsłużyć nawet setki razy więcej użytkowników, zapewniając przy tym płynność działania, niż strona napisana źle – a przecież obie są na tym samym serwerze. Jakie problemy pojawiają się najczęściej?
 

Optymalizacja baz

Po pierwsze – optymalizacja bazy danych. Źle zaprojektowana struktura lub nieefektywne zapytania, a także nadmierna ilość przechowywanych danych obniża wydajność strony i może nieefektywnie zużywać miejsce na dysku. Wszystkie wymienione zjawiska będą skutkowały ryzykiem przekroczenia parametrów bezpieczeństwa serwera i Twoim niezadowoleniem z efektywności działania witryny.

Właśnie dlatego ważne jest projektowanie baz danych z użyciem indeksów, przemyślane tworzenie tabel, gdzie każda informacja znajduje się w osobnym polu, a także prawidłowe pisanie procesów i funkcji. Dzięki tym technikom baza działa szybciej, strona otwiera się płynnie, a serwer nie jest przeciążany.

Aktualizacje

Należy również zwrócić uwagę na to, aby strona była stale serwisowana przez webmasterów. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami, w których to sprytne roboty, sterowane zdalnie przez hackerów, infekują strony internetowe złośliwymi dopiskami i własnym kodem. Systematyczna aktualizacja aplikacji i dobór sprawdzonych rozwiązań webmasterskich zagwarantuje, że ta przykra sytuacja Cię nie spotka.

Kompresowanie grafiki

Kolejną, efektywną metodą jest kompresowanie grafiki. Te w formacie JPG i GIF mogą bez straty jakości być optymalizowane nawet o kilkadziesiąt procent (np. Trimage dla Linux lub RIOT – Radical Image Optimization Tool dla Windows). Inną metodą oszczędności miejsca i osiągania szybszego ładowania strony jest umieszczanie grafik w takiej wielkości jaka jest prezentowana na stronie (bez skalowania obrazka w html).

Prawidłowa organizacja plików

Jeśli serwis operuje na bardzo dużej liczbie plików, liczonych w tysiącach lub dziesiątkach tysięcy, dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w podfolderach, choćby wg liter alfabetu. „Kilka lat temu spotkałem sytuację, w które Klient posiadał serwis ogłoszeniowy o rosnącej oglądalności. Mimo, że strona była umieszczona na serwerze dedykowanym, serwis z dnia na dzień działał coraz gorzej. Podejrzewano problemy z dyskami w serwerze lub z łączem internetowym, bardzo szybko okazało się jednak, że przyczyna leży w złej strukturze danych. Aplikacja Klienta pobierała dane z folderu, który miał blisko milion plików! Każdorazowa operacja dostępu do takiego folderu trwała bardzo długo. Wystarczyło podzielić folder na podfoldery i serwis od razu zaczął działać płynnie!” – mówi Artur Pajkert, wieloletni praktyk rynku hostingowego.

To tylko niektóre z rozwiązań, które wpływają na wydajność hostingu współdzielonego. Sposoby te sprawią, że strony internetowe będą działały szybciej, a co za tym idzie, nie zniechęcą potencjalnych odbiorców długim czasem oczekiwania na ich załadowanie. Te z pozoru banalne metody w połączeniu z Parametrami Bezpieczeństwa stają się drogą do sprawnego, wydajnego działania stron internetowych.

Wielkość parametrów bezpieczeństwa

Dla zapewnienia sprawnego działania usług w hostingu współdzielonym obowiązują poniższe  parametry bezpieczeństwa. Dzięki nim masz pewność, że inni użytkownicy nie skonsumują całej mocy serwera dla siebie tak, że Twoje usługi zostałyby ograniczone. Jeśli Twoja strona lub poczta przekracza te parametry, usługa może zostać wstrzymana. Stan taki oznacza, iż generowane obciążenie jest za duże na hosting współdzielony. Zalecamy wówczas rozważenie rozwiązania opartego o serwer VPS lub dedykowany.

WWW  
Maksymalna liczba jednoczesnych połączeń HTTP 100
Maksymalna liczba żądań HTTP w ciągu doby 1 500 000
Maksymalny czas wykonywania skryptu PHP/CGI 180 s
Maksymalna ilość pamięci na skrypt PHP/CGI 256 MB
Maksymalny rozmiar danych przesyłanych w żądaniu POST 64 MB
Maksymalny rozmiar pliku przesyłanego na serwer 64 MB
Liczba jednoczesnych (równoległych) procesów CGI (w tym PHP) 8
Bazy danych  
Maksymalna liczba jednoczesnych połączeń do bazy danych 50
Maksymalny czas wykonywania zapytania 30 s
Maksymalny rozmiar bazy danych 2 GB
Poczta  
Maksymalna liczba odbiorców w pojedynczej wiadomości email 500
Maksymalny rozmiar wiadomości 100 MB
Zadania cykliczne  
Maksymalna liczba jednocześnie wykonywanych zadań cron 1
Maksymalny czas procesora zajęty przez zadanie cron 180 s
Maksymalny rzeczywisty czas wykonywania zadania cron 1 h
System plików  
Maksymalna liczba plików na serwerze 1 000 000

Co zrobić, gdy Twoja strona przekracza limity?

Po pierwsze określić rodzaj przekraczanego limitu, a następnie skontaktować się z twórcą strony internetowej, aby przeanalizował dokładnie, które elementy strony powodują przekroczenia. Można z nich po prostu zrezygnować, a jeśli są niezbędne – przepisać je, korzystając z nowszych technik programistycznych. Jeśli strona jest już napisana optymalnie, to oznacza, że przekroczenia wynikają po prostu z wysokiej oglądalności strony. W takim wypadku trzeba rozważyć przejście z serwera współdzielonego na własny – serwis po prostu nie nadaje się do utrzymania w środowisku współdzielonym. Można zacząć od skalowalnego serwera VPS w chmurze – tańszego niż serwer dedykowany, a umożliwiającego indywidualne dopasowanie parametrów bezpieczeństwa.

W Ogicom przejście takie jest płynne, ponieważ zarówno serwery VPS w chmurze, jak i serwery dedykowane, wspierają ten sam Panel Klienta – dzięki temu zachowasz znane środowisko pracy podczas migracji.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na newsletter Ogicom, aby otrzymywać regularnie informacje na temat najlepszego wykorzystania internetu w firmie!

Imię
Email
 


 

Chcesz przetestować lepszy hosting VPS?

Możesz przetestować go za darmo, już teraz! Sprawdź bez zobowiązań, aktywacja zajmie Ci tylko 60 sek.


Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie zawartych z nim informacji – danych osobowych – przez Ogicom Spider Sp. z o.o. S.K.A. (dawniej Ogicom Sp. z o.o.) z siedzibą ul. Baraniaka 88, 61-131 Poznań. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę poprzez kliknięcie w link wypisania przygotowany w stopce każdego maila z newsletterem, który od nas otrzymasz.