Jaki hosting wybrać? Dedykowany czy wirtualny?

Hosting to – w uproszczeniu – udostępnianie miejsca na serwerze w celu przechowywania i udostępniania danych w Sieci. Wyobraź sobie, że jesteś posiadaczem strony internetowej, która zawiera pliki tekstowe, graficzne i multimedialne. Musisz przechowywać te dane w konkretnym miejscu w świecie wirtualnym. Tym miejscem jest serwer. To na nim w rzeczywistości znajduje się Twoja strona i tworzące ją elementy.

(…)

 

Ewelina Bobrowska

 

Dla kogo dobry jest hosting wirtualny (współdzielony) ?

Najpopularniejszym modelem hostingu jest hosting współdzielony. W tym modelu przyjmujemy, że wielu Klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Jako użytkownik posiadasz przydzieloną odpowiednią, limitowaną ilość miejsca na dysku. Współdzielisz nie tylko przestrzeń, ale także moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie. Wybierając hosting współdzielony zyskujesz:

  • atrakcyjną cenę,
  • stałą opiekę administracyjną,
  • gotowy panel do zarządzania usługą.

Ten rodzaj hostingu polecamy Ci,  jeśli prowadzisz małą firmę lub dopiero rozpoczynajsz swoją przygodę z biznesem w sieci. W tym przypadku koszty utrzymania serwera są rozłożone na większą liczbę użytkowników i co za tym idzie – są stosunkowo niskie, zamykając się poniżej kwoty 1000 zł w skali roku. Unikasz przy tym problemów, związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu serwera, ponieważ profesjonalny personel techniczny będzie opiekował się Twoim serwerem w systemie 24/7. W modelu hostingu współdzielonego na jednym serwerze może być obsługiwanych nawet 1000 Klientów, co oznacza, że statystycznie na każdego przypada ok. 1/1000 zasobów mocy i pojemności serwera. Jak wcześniej wspomniano moc serwera jest dzielona pomiędzy użytkowników. Istnieje ryzyko, że jeden z użytkowników w danej chwili wykorzysta 80% mocy serwera np. adres internetowy jego strony ukaże się w reklamie telewizyjnej. Wtedy na pozostałą część użytkowników pozostanie tylko 20% jego mocy. Obciąży to znacznie serwer, może sprawić, że Twoje strony przestaną się wyświetlać. Niska cena hostingu współdzielonego zachęca, jednak nie gwarantuje stabilności serwera, jego zasobów oraz uniemożliwia tworzenie własnego środowiska oprogramowaniowego.

Dla kogo dobry VPS?

VPS czyli Virtual Private Server stanowi rozwiązanie pomostowe między hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym. W tym modelu usługodawca przydziela Ci określoną część zasobów serwera, który obsługuje również innych Klientów. Zasób serwera w tym przypadku jest uzależniony od tego jaki pakiet zdecydujesz się wykupić. Podstawową różnicą między VPS a hostingiem współdzielonym jest odseparowane, niezależne od innych użytkowników oprogramowanie oraz system operacyjny. W tym modelu mówimy o kilkunastu Klientach na jednym serwerze. Statystycznie zatem na jednego użytkownika przypada np. 1/20 zasobów mocy i pojemności serwera. W tym wypadku statystyka nie oddaje w pełni zalety rozwiązania: Otrzymujesz bowiem gwarancję określonych parametrów. Ze względu na separację Twojego środowiska od środowisk innych użytkowników, działania jednego z nich nigdy nie wpłyną na destabilizację usług świadczonych dla Ciebie. W wypadku VPS zyskujesz:

  • gwarantowaną moc obliczeniową,
  • elastyczność aplikacji wynikającą z niezależnego od innych użytkowników środowiska,
  • w najlepszych firmach – gwarancję niezawodności SLA min. 99.5%.

Jak widać, nie ma mowy o współdzieleniu aplikacji użytkowych. Zatem możesz mieć zupełnie inne oprogramowanie niż reszta użytkowników – co nie byłoby możliwe w ramach hostingu współdzielonego.

A dla kogo dobry serwer dedykowany?

Hosting współdzielony mimo dużej popularności, cechuje się ograniczoną elastycznością. W wypadku sewera dedykowanego dysponujesz pełną mocą obliczeniową oraz elastycznością konfiguracji serwera. Użytkowanie jest droższe ale decydując się na nie zyskujesz całą moc serwera dla siebie. Serwer pracuje wyłącznie dla Ciebie i daje Ci możliwość tworzenia własnego środowiska. Wybierając serwer dedykowany zyskujesz:

  • niezawodność – nie narażasz się na skutki działań innych użytkowników,
  • elastyczność- sam decydujesz o wyborze oprogramowania i systemu operacyjnego,
  • wydajność- cała moc serwera jest przeznaczona tylko dla Ciebie.

Wybierz serwer dedykowany jeśli poszukujesz najwyższej gwarancji niezawodności oraz wielkiej mocy obliczeniowej. Kiedy jeden serwer przestaje wystarczać, istnieje możliwość skorzystania z klastra serwerów dedykowanych. Takich wymagających użytkowników obsługuje m.in. Ogicom. Należą do nich duże portale: szybko.pl, skapiec.pl, czy też wiodące sklepy internetowe, jak jeans.pl. Wybierając dobrą firmą hostingową zwróć zatem uwagę, czy będzie ona w stanie zapewnić Ci pełną skalę technicznych rozwiązań, od prostego hostingu współdzielonego, aż po zaanwansowane rozwiązania dedykowane.

Cechy poszczególnych rodzajów hostingu.

Rodzaj hostingu


Serwer współdzielony


VPS


Serwer dedykowany


Cena niska średnia wysoka
Moc procesora niska średnia i gwarantowana 100% dla Ciebie
Wielkość RAM niska średnia i gwarantowana 100% dla Ciebie
Adres IP najczęściej współdzielony indywidualny indywidualny
Powierzchnia dyskowa współdzielona współdzielona 100% dla Ciebie
Kto administruje serwerem firma hostingowa firma hostingowa albo Ty firma hostingowa albo Ty
Gwarancja niezawodności usług (SLA) – 99.5% nie TAK – Ogicom TAK – Ogicom
Wybierz gdy… potrzebujesz podstawowej obsługi poczty elektronicznej i utrzymania strony internetowej w popularnych technologiach (PHP, MySql). potrzebujesz gwarancji niezawodności lub indywidualnych ustawień, ale jednocześnie nie potrzebujesz jeszcze mocy obliczeniowej całego serwera. potrzebujesz gwarancji niezawodności lub indywidualnych ustawień i jednocześnie potrzebujesz mocy obliczeniowej całego serwera.

Podsumowanie

Wybierając hosting kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami. Weź pod uwagę rodzaj i skalę prowadzonej działalności. Najbardziej popularny hosting współdzielony na pewno sprawdzi się jeśli prowadzisz małą firmę lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biznesem w sieci. Dodatkową zachętą jest niska cena. Pamiętaj jednak, że kiedy potrzeby rosną hosting współdzielony może nie sprostać Twoim oczekiwaniom. Kiedy prowadzisz dużą firmę gwarantowane zasoby serwerowe, stabilność oraz własne środowisko staną się niezastąpione. Dobra firma jest w stanie zapewnić nie tylko dobry hosting, ale także profesjonalne doradztwo. Doradca wyjaśni Ci chętnie, jaki rodzaj hostingu bedzie odpowiedni przy Twoich planach obecności w Sieci. Wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego po prawej stronie.